Gmina Świebodzice
Świebodzice - miasto położone w południowej części Dolnego Śląska, na skraju Książańskiego Parku Krajobrazowego. Przez miasto przepływa górska, niespokojna Pełcznica, która między Świebodzicami a Wałbrzychem płynie w malowniczym Wąwozie Książ. Południowe krańce miasta wraz z jego najstarszą częścią – Pełcznicą, położone są na Pogórzu Świebodzickim u stóp Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych. Krańce północne to już rozległe tereny Obniżenia Podsudeckiego i Równiny Świdnickiej, stanowiące część Przedgórza Sudeckiego. Miasto jest doskonałą bazą wypadową w pobliskie góry Wałbrzyskie, Kamienne, Sowie i Masyw Ślęży.
Świebodzice są znaczącym węzłem drogowym południowo-zachodniej Polski. Południowo-wschodnimi obrzeżami miasta biegnie trasa komunikacyjna o znaczeniu krajowym nr 35 z Wrocławia przez Świdnicę, Wałbrzych do przejścia granicznego z Republiką Czeską w Golińsku. Od niej na północny-zachód przez miasto odchodzi trasa krajowa nr 34 do Dobromierza i drogi nr 5. W mieście bierze swój początek droga wojewódzka nr 374 i prowadzi do Jawora przez Strzegom. Od trasy krajowej nr 34 odchodzi lokalna szosa do Kamiennej Góry przez Stare Bogaczowice, zaś z Cierni szosa do Milikowic. Elementem uzupełniającym jest przebieg przez miasto linii kolejowej.
W mieście działa Świebodzicka Podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park, w której swoje zakłady postanowiło ulokować już kilku przedsiębiorców (GEA Polska Sp. z o.o., Vasco Tech s.c., SAGEPO-REFA Sp. z o.o.).
ATRAKCJE TURYSTYCZNE I MIEJSCA GODNE ZWIEDZENIA
Ratusz w centrum zespołu rynkowego to układ najbardziej typowy dla miast powstałych w średniowieczu. Kompleks zachowanych do dzisiaj kamieniczek niestety nie pochodzi z czasów wcześniejszych niż przełom XVIII i XIX w. Jest to konsekwencją wielkiego pożaru, który strawił całe miasto w 1774 r. Żywioł zniszczył też budynek Ratusza, a wraz z nim miejskie archiwum z cenną dokumentacją historii miasta. Dzisiejsza siedziba władz miejskich została wzniesiona przez znanego architekta Christiana Schulza.
Mury Miejskie
Świebodzice posiadają jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych systemów fortyfikacyjnych miast. Fragmenty murów pochodzą najprawdopodobniej z XV w. Pod koniec XVIII w. w ich skład wchodziło 10 baszt i 3 bramy oraz obwarowania zamku. Obecnie wdrażany jest program ich rewaloryzacji i rewitalizacji wraz z odbudową wieży Bramy Świdnickiej. Niewątpliwie byłaby to jedna z największych atrakcji turystycznych w południowo-zachodniej Polsce. Trasa przebiegałaby od Bramy Świdnickiej w kierunku północnym wzdłuż zewnętrznych plant. W odbudowanych basztach łupinowych znalazłyby swoje miejsce niewielkie sklepy z pamiątkami. Trasa ma liczyć ponad 2 km długości.
Kościół św. Mikołaja
Jego historia zaczyna się w XIII w. Wspomniany już pożar zniszczył także tę świątynię. Pozostało jedynie prezbiterium, którego ściany boczne są najstarszą, jeszcze romańską częścią obecnego kościoła. We wnętrzu duże wrażenie robi renesansowy ołtarz i ambona z baldachimem z XIX w.
Kościół św. Piotra i Pawła
Pierwsze wzmianki dotyczące tego kościoła sięgają lat 1776 - 1779. Został zbudowany według projektu niemieckiego architekta Chrystiana Schulza. Uwagę zwraca wysoka, niespełna 76-metrowa wieża zwieńczająca kościół. We wnętrzu znajdują się zabytkowe organy.
Ruiny kościółka św. Anny
Jest najstarszym zabytkiem sakralnym na terenie dzisiejszych Świebodzic. Był to kościół o charakterze obronnym, w stylu romańskim. Można przypuszczać, że jego początki sięgają XI wieku, albo i wcześniej, kiedy to Pełcznica należała do Komesa Imbrama - bliskiego doradcy księcia Henryka Brodatego.
Kościół św. Franciszka
Początki obiektu sięgają XII wieku. W 1224 r. drewniany kościółek wraz z wiernymi spalili Tatarzy zmierzający pod Legnicę. Kościół odbudowano w kilka lat po pożarze w I połowie XIII wieku. Po II wojnie światowej, w czasie renowacji wnętrz odkryto cenne malowidła (polichromie) z XIII - XIV wieku przedstawiające m.in. postać św. Krzysztofa. Na zewnątrz kościółka zachowane są detale kamieniarki gotyckiej. W 2007 r. został odrestaurowany fresk św. Krzysztofa i barokowy ołtarz główny.
Krzyże pokutne
W Świebodzicach znajduje się grupa ciekawych zabytków zaliczanych do grupy prawno – archeologicznej. Są to czternastowieczne krzyże pokutne. Trzy zlokalizowane są w dzielnicy Ciernie, zaś jeden przy obwodnicy miasta.
Książański Park Krajobrazowy
Na jego obszarze znajdują się liczne atrakcje turystyczne, wśród nich średniowieczne zamki (Książ, Cisy), Sudecki Ogród Dendrologiczny, palmiarnia w Lubiechowie. Pomiędzy Szczawienkiem a Pełcznicą ciągnie się najgłębszy wąwóz wędrowny w Europie. Jest to miejsce niezwykle urokliwe i bajeczne. Jego ściany sięgające nawet 100 metrów wysokości, tworzą miejscami kilkudziesięciometrowe przepaście. Wąwóz porasta las mieszany z licznymi gatunkami drzew. Wędrując tędy można napotkać pozostałości po wejściach do sztolni hitlerowskich budowanych w okolicy podczas II wojny światowej. U wylotu wąwozu, w Pełcznicy znajduje się cis "Bolko"- najstarszy cis w Sudetach.
Wodne Centrum Rekreacji
Na Osiedlu Piastowskim znajduje się jedna z najbardziej atrakcyjnych pływalni w regionie. Do dyspozycji korzystających z akwenu są gejzery wodne, bicze, jacuzzi, brodzik dla najmłodszych, sauny - fińska i parowa oraz basen o długości 25 metrów. Największą atrakcją jest jednak 60-cio metrowa zjeżdżalnia wychodząca na zewnątrz budynku.
Szlaki turystyczne piesze i rowerowe
Świebodzice znajdują się na czerwonym szlaku turystycznym biegnącym od Pełcznicy przez Książ do Przełęczy Walimskiej. Przez Pełcznicę biegnie również zielono znakowany Szlak Zamków Piastowskich. Rozpoczyna się on na zamku Grodziec i kończy na zamku Grodno. W samym mieście poprowadzono szlak czarny będący łącznikiem Dworca PKP z ulicą Świdnicką. Warto jednak wybrać się na wycieczkę również nieoznakowanymi trasami. Godnymi polecenia są ścieżki w wąwozach Pełcznicy i Szczawnika. Czekają tam na wędrowca gołoborza, urwiste skały bujnie porośnięte przez niemal wytrzebione w Sudetach buki. Tworzą one wraz z powykręcanymi dębami i sosnami niezapomniane widoki.
Ponadto w mieście i jego okolicy wytyczono kilkadziesiąt kilometrów profesjonalnie oznakowanych szlaków rowerowych. Biegną one przez najbardziej atrakcyjne pod względem historycznym i przyrodniczym tereny Świebodzic i gmin ościennych.
Więcej informacji na www.swiebodzice.pl